Wij leggen uit waarom je water moet besparen!
We weten allemaal dat we geen water moeten verspillen, maar weten we eigenlijk wel waarom?
Denk niet dat water besparen alleen een kwestie van geld is.
Iedereen weet dat we geen water moeten verspillen, maar weten we eigenlijk wel waarom? Hier in Vias Plage, in de regio Occitanie in Frankrijk, halen we ons water uit de Astian aquifer, een unieke bron die essentieel is voor het plaatselijke leven. Deze natuurlijke voorraad zoet water is hernieuwbaar, maar wordt bedreigd door droogte en overconsumptie.
Als we ons niet allemaal inspannen om deze kostbare bron te behouden, kan hij verdwijnen... met rampzalige gevolgen voor de hele regio.
De aquifer van Astienne, gelegen in het departement Hérault, is een ondergrondse waterlaag die zich uitstrekt over 450 km² in de regio van Béziers, Agde en Vias Plage. Het water stroomt langzaam door het Astian zand, dat het water op natuurlijke wijze filtert, waardoor het een hoge mate van zuiverheid heeft.
Het water in deze aquifer is rechtstreeks afkomstig van de regen die in de grond infiltreert. Dankzij het fijne zand waaruit het bestaat, werkt de aquifer van Astienne als een natuurlijke filter die water van uitzonderlijke kwaliteit levert.
De aquifer van Astienne is de enige bron van drinkwater voor vijf kustgemeenten en voor de campings tussen Vias en Valras-Plage.
Elk jaar wordt er bijna 5 miljoen m³ water uit gehaald, waarvan de helft in de zomer, om te voldoen aan de groeiende behoeften van de plaatselijke bewoners en vakantiegangers.
Om deze bron aan te boren, worden ondergrondse boorgaten geboord om het water te onttrekken, dat vervolgens wordt ontijzerd en gezuiverd voordat het wordt gedistribueerd naar het particuliere netwerk van Club Farret en naburige gemeenten.
Hoewel de aquifer van de Astienne een kostbare bron is voor de hele regio Vias Plage en de kust van de Hérault, is hij nu in gevaar. Door herhaalde droogtes, overconsumptie van water en het risico van zoutwaterintrusie, wordt het evenwicht ervan bedreigd.
Nu de vraag naar water in de zomer explosief toeneemt, met name door de toestroom van toeristen, moeten er dringend maatregelen worden genomen om dit natuurgebied te behouden. Laten we eens kijken naar de belangrijkste bedreigingen voor de grondwaterspiegel en hun invloed op ons milieu.
Klimaatverandering verergert perioden van droogte en beperkt de natuurlijke aanvulling van het grondwater. Nu het 's winters minder regent en de zomers heter worden, worden waterbronnen gevaarlijk schaars.
Elke liter water die onnodig wordt gebruikt, versnelt het opdrogen van de grondwaterspiegel. Het toegenomen verbruik door het toerisme is een verergerende factor, vooral op het hoogtepunt van het zomerseizoen.
Aan de kust kan de daling van de grondwaterspiegel leiden tot een stijging van het zout water, waardoor het water ongeschikt wordt voor consumptie. Dit fenomeen is vooral gevreesd in de zomer, wanneer de vraag naar water stijgt.
Als logisch gevolg van het zeer warme weer van de afgelopen jaren vaardigt de Préfet de l'Hérault regelmatig bevelen uit om het gebruik van water in het departement te beperken. U moet bijzonder waakzaam zijn met uw waterverbruik om te anticiperen op een situatie die zou kunnen leiden tot beperkingen en deze te voorkomen.
Milde winters met minder regen en steeds warmere, droge zomers bedreigen het niveau van het grondwater in de Astienne.
Sinds het begin van de jaren 1980 is de vraag naar water in de regio Astien gestaag gestegen. Er zijn verschillende redenen voor deze trend:
de bevolkingsgroei
de toename van het aantal toeristen langs de kust
een hogere levensstandaard, met een hoger waterverbruik per hoofd van de bevolking (wasmachines, vaatwassers, zwembaden, enz.).
Deze trend, in combinatie met steeds frequentere en ernstigere droogtes, zorgt voor een toenemende druk op de watervoorraden.
Wist je dat? In Frankrijk gebruikt elke persoon gemiddeld 148 liter water per dag (bron: planetoscope.com).
Water is essentieel voor het functioneren van de camping: douches, sanitair, zwembaden, besproeiing... Daarom voert Club Farret in Vias Plage een aantal maatregelen uit om het waterverbruik te verminderen:
Geleidelijke vervanging van natuurgras door kunstgras
Gebruik van waterbesparende mediterrane planten die weinig water nodig hebben
Hergebruik van water dat wordt gebruikt om filters van zwembaden te wassen voor irrigatiedoeleinden
Regelmatige controle van het grondwaterpeil door middel van SMETA-onderzoeken en prefectorale besluiten.
Iedereen kan helpen om het waterpeil in de Astienne te behouden door een paar eenvoudige dingen te doen:
Laat het water niet onnodig lopen
Neem korte douches
Spaarzaam water geven, bij voorkeur bij koeler weer
Vul zwembaden en vijvers met gezond verstand
Laten we onze bron beschermen voor toekomstige generaties! Elke druppel telt.